Month of work / Mēneša darbs

A quick pit stop on one of the longer rides

A quick pit stop on one of the longer rides

So you might know that I have been in Spain since 27th of December, then you will also be informed that I have been preparing for the new season with my new team, the Hincapie Devo boys. I am writing this on my way to the airport to fly back home for my visa and then in three days I will be off to the States to finally get all the new gear, meet all the new faces and get to know all the new surroundings.

The question you might not know is what exactly I have been up to since December 27th up until yesterday – 9th of February. Well I will try and explain, but sorry I won’t get into every little detail.

The first two weeks were sort of adaptation, but still I wanted to get the training done and start of strong. I did 24 hours on the bike both weeks with the longest ride of 5 hours. As I said before my favourite training partner was my power meeter, because 2 or 3 times a week I had some intervals on my program. In these first weeks these were tempo rides. Riding at a cadence of 70 at around 300w for 10 up to 30 minutes depending on the workload. The third week was the final week in my first training block so I did 30 hours and burnt 22000 kcal. Then to give my body some rest I had a really light week, did around 15h with light rides and almost no intervals, just on Saturday I did a field test to sort of see my progress and see if the power zones needed to be adjusted. What’s a field test, you might ask? For me it was a 20min ITT uphill full gas to determine where my threshold is. I managed to do 374w for 22minutes, which they say is ok.

Some off bike activities

Some off bike activities

After the adjusted training zones I had two more weeks before going back home and then travelling to the USA. To make those weeks count I did around 30 hours both weeks and this time adding some steady state intervals in my workload. I still did the tempo rides with the same cadence, but only with a little bit more power, because from the field test we concluded that my threshold had gone up. Steady state intervals are done with a higher both cadence and power, but they are shorter. As before I had 2 or 3 days with intervals in every week and the steady states were usually 5x10min at around 340w and a cadence of 95+.

To be honest there were some hard days. My legs had gotten a little bit sluggish and didn’t like when the cadence went higher then 95, so a couple of times the average cadence in the intervals was around 92., but I hope that when I get back to racing my legs will start to feel the speed and start spinning smother. In the month of January I did a little bit over 3000km. With no racing km’s and a lot of it on my won, that’s not that bad.

So what now? Now I will have a good rest week and then we’ll start the teams training camp on the 16th of February. I am also really looking forward to the Greenville Spring Series to get some speed in my legs and get the lungs pumping again. For sure there will be a lot of stuff I will find interesting when arriving in America, so probably my next post will be more about the everyday life and the changes in culture.

Thank you for reading and I will be looking forward to some comments and suggestions as usual!

T.s.

When you're in Spain, you head for the mountains

When you’re in Spain, you head for the mountains

Visdrīzāk jūs zināt, ka esmu bijis Spānijā no 27. decembra, tad arī visdrīzāk zināt, ka šeit gatavojos jaunajai sezonai ar jauno komandu. Šobrīd jau esmu ceļā uz lidostu, lai aizlidotu uz Rīgu, sakārtotu vīzas papīrus un jau nedēļas otrajā pusē dotos uz ASV, lai tiktu pie jaunā ekipējuma, satiktus jaunus cilvēkus un iepazītos ar jauno vidi.

Tas, ko jūs varētu nezināt, ir ko īsti šeit esmu padarījis kopš atlidoju līdz šim brīdim, kad sēžu vilcienā. Pārāk smalki gan neiedziļināšos, bet pastāstīt gan varu.

Pirmās divas nedēļas bija vairāk kā pielāgošanās nedēļas, jo pirms tam Latvijā ar velo nebiju tik daudz braucis. Abās nedēļās nobraucu ap 24 stundām ar garākajiem treniņiem pie 5 stundām. Kā jau minēju iepriekš mans biežākais treniņu partneris bija mans SRM, jo 2 vai 3 reizes nedēļā man bija ieplānoti intervāli. Šajās pirmajās divās nedēļās tie bija tempa intervāli – braukšana uz 70 apgriezieniem pie aptuveni 300w no 10 līdz 30 minūtēm atkarībā no nedēļas. Protams, sākumā sāku ar īsākiem un tad pārgāju uz garākiem intervāliem. Trešā nedēļa bija noslēdzošā nedēļa pirmajā ciklā, tādēļ tajā jau savācu 30 treniņstundas uz velo un sadedzināju ap 22000 kcal. Lai ķermenis spētu atjaunoties, nākamā nedēļa bija vieglāka, nobraucu tik 15 stundas, bet, lai nedēļa būtu bijusi lietderīga, tad sestdienā testēju paveikto. Kā tas izpaudās? Man tas bija 20minūšu individuālais brauciens kalnā. Tādejādi es varēju noteikt savu anaerobo slieksni un pārbaudīt progresu. Man izdevās kalnā uzlīst pa 22minūtēm ar vidēji 374w, neesot švaki.

Pēc testa pielāgojām jaunās treniņzonas, lai turpmākās divas nedēļas varētu kāŗtīgi pastrādāt pirms dodos mājup un pēcāk uz štatiem. Abās nedēļas nobraucu ap 30 stundām, bet šoreiz vēl pievienojot zem sliekšņa intervālus. Vēl joprojām pa reizītei uztaisīju arī tempa intervālus, bet šoreiz ar nedaudz augstāku jaudu. Zem sliekšņa intervāli ir īsāki kā tempa intervāli, bet intesnīvāki. Parasti tos braucu kādus piecus pa 10 min ar jaudu ap 340w un 95+ apgriezieniem.

Ķirši zied? Nop, tās tik mandeles.

Ķirši zied? Nop, tās tik mandeles.

Godīgi sakot, bija vairākas smagas dienas. Kajās kļuva slinkas un īsti negribēja griezties augstiem apgriezieniem, tādēļ šad tad vidējie apgriezieni intervālā bija zem ieteiktajiem 95. Ceru, ka sākoties nedaudz sacensībām kājas atgūs ātrumu un drīz vien spēšu atkal jau griezt pedāļus uz nebēdu. Janvārī kopā sanāca noripināt nedaudz virs 3000km. Ņemot vērā, ka visi ir treniņu kilometri un liela daļa vienam pašam, tad nav tik švaki.

Kas tālāk? Tagad kārtīgi atpūtīšos un jau nedēļas nogalē sāksies komandas treniņnometne. Pēc tam jau vietējie mači jeb Greenville Spring Series. Beidzot varēšu kārtīgi izstaipīt kājas un izvēdināt plaušas. Esmu noilgojies pēc kārtīga ātruma un nelielas spriedzes. Noteikti, ka aizlidojot pirmie iespaidi būs krāšņi, tādēļ visdrīzāk mans nākamais raksts būs par Ameriku, ikdienu un kultūru.

Kādam sēdvietu?

Kādam sēdvietu?

Paldies liels, ka izlasīju un ceru, ka arī tu uzraksīsi kādu komentāru / ieteikumu / kritiku!

T.s.

Advertisements

3 thoughts on “Month of work / Mēneša darbs

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s