Holidays

15183901_1263783863685533_536263026_o

Riga. Worth the visit every time of the year

I’m Latvian, but doesn’t mean I can’t appreciate Thanksgiving. I feel like holidays in general are becoming more and more international. Could it be because the different nationalities are mixing more and therefore traditions? Could it be that we just like any reason to have a day off? Could it be that we’ll take all opportunities to cook a big meal and just indulge? Maybe. Possibly. Probably. Yes.

 

 

I feel thankful for all the people in my life. There have been so many of you that I’ve met in the right time and without that connection I wouldn’t be where I am. And I really like where I am right now. I’ve got a great team that I’m riding for. I’ve got a great group of people in Latvia helping me with all kinds of advice. Super friendly people in the States that always help me out whenever I’m there and actually even when I’m anywhere in the world. Friends in several other countries that I keep in touch with and share ideas and experiences. And fans in what seems like every country in the world. After all I’m doing what I love and getting paid for it. However honestly the connections I’ve made and the people I have around me is what makes me feel wealthy. That is till I start making millions. Then I’ll just bathe in gold. mm… that might be painful tough.

 

15215979_1263784107018842_993222690_o

California has good sunsets

Athletes are so driven that they forget to appreciate and listen to the people around them. I hope I never come to that. If I do, feel free to kick me in the face. With a hammer. At least three times. This “not listening to others” is especially dangerous when they’re forbidding you from doing what you feel is super important. Usually that’s training or racing. How many athletes don’t take their injuries seriously and cause problems later on? How many people do not even consider their coworkers advice? We all were kids and didn’t eat our vegetables because our parents aren’t the bosses of us! It’s the same later on in life, only vegetables change. I feel like one of my best characteristics is being able to listen to advice and seriously consider it.

 

 

So all I’d like for everyone this holiday is to open their minds, close their mouths and listen. Listen to both the people around you, appreciate their advice and also just put down your phone and listen to the sounds around you either when you’re taking the bus, or when you’re just walking around in the woods. There’s just so much to hear even without headphones on and your face in the black mirror. Even in silence you can hear something new.

Cheers,

T.s.

 

 

 

15204179_1263782380352348_72584290_o

Did you say snow?

 

Esmu latvietis, tomēr tas nenozīmē, ka nevaru izbaudīt Pateicības dienu. Man radusies sajūta, ka svētki kļūst aizvien internacionālāki. Vai tas varētu būt tāēļ, ka dažādās nacionalitātes un līdz ar to tradīcijas sāk saplūst? Vai varbūt mums vienkārši tīk jebkurš iemesls, lai nestrādātu? Vai varbūt mums visiem vienkārši patīk kārtējo reizi piesēsties pie milzīga svētku galda un ļauties garšas burvībām? Varbūt. Iespējams. Visdrīzāk. Jā.

 

 

Jūtos ļoti pateicīgs dzīvei, kas man piespēlējusi tik daudz lielisku cilvēku. Ar tik neskatāmi daudziem mani ceļi ir krustojušies tieši īstajos brīžos, kas mani novedis līdz šā brīža situācijai. Un man ļoti patīk mana šī brīža situācija. Esmu nonācis lieliskā komandā. Latvijā ir tik daudz cilvēku, kas man sniedz padomu ikvienā dzīves situācijā. Arī Amerikā neskaitāmi daudz draudzīgu personu, kas man palīdz katru reizi, kad esmu tajā okeāna pusē. Draugi un paziņas vairākās citās pasaules valstīs, kas dalās ar padomiem, pieredzēm un idejām. Un fani no visām pasaules malām, vismaz tāda sajūta rodas. Galu galā es daru to, ko mīlu un man vēl par to maksā. Tomēr jāatzīst, ka tieši cilvēki, ar kuriem man izveidojies kontakts, ir iemesls, kādēļ jūtos bagāts. Līdz sākšu pelnīt miljonus. Tad es vienkārši gulēšu zeltā. … kaut gan tas varētu būt sāpīgi.

 

 

Sportisti nereti ir tik ļoti ieciklējušies, ka nespēj uzklausīt citus. Cerams, ka ar mani tas nekad nenotiks. Ja tomēr tā atgadās, droši vari iespert man pa seju. Ar āmuru. Vismaz pāris reizes. Nespēja citos ieklausīties ir īpaši izteikta, kad kāds aizliedz tev darīt to, ko ļoti vēlies un uzskati par ļoti nozīmīgu. Visbiežāk tie ir treniņi vai sacensības. Cik daudz sportistu pietiekoši nopietni neuztver iegūtās traumas un tādejādi sagādā sev veselības problēmas vēlāk dzīvē? Cik daudz cilvēku vispār neuzklausa savu darba kolēģu ieteikumus? Visi bijām bērni, kas neklausīja vecākus, kad viņi teica, ka tie brokoļi jāapēd. Šī neuzklausīšana turpinās visas dzīves garumā, tikai ”dārzeņi” mainās. Uzskatu, ka tā ir viena no manām labākajām īpašībām, – spēja ieklausīties citu padomos un tiešām tos apsvērt.

 

 

Tādēļ labprāt novēlētu visiem atvērt prātus un pievērt mutes un paklausīties. Klausieties ne tikai cilvēkos, bet arī dzirdiet, ko viņi jums saka. Nolieciet malā ekrānus un austiņas un ieklausieties skaņās sev apkārt, vai tas būtu sabiedriskajā transportā, vai pastaigā pa mežu. Pat klusumā ir iespējams saklausīt ko jaunu.

T.s.

 

15204234_1263784177018835_1786811347_o

Venice, CA.

Advertisements

One thought on “Holidays

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s